czwartek, 15 października 2015

E.E. Schmitt "Oskar i Pani Róża "


               Słysząc ten tytuł pomyślałam: „książka jak każda inna, na pewno o miłości dwóch bohaterów tytułowych” , jednak grubo się myliłam. Autor pisze mam o pięknej prawdzie, o miłości człowieka do życia, o chorobie, która zrujnowała całe życie. Niestety ta trudna sytuacja życiowa dotknęła Oskara, który ma niecałe 10 lat. Jednak nasz bohater się nie poddaje. W każdy dzień doświadcza to, co by doświadczył w dziesięć lat. Nawet cieszy się z tego co przeżywa. Żyje z dnia na dzień, nie myśląc co będzie za tydzień. Dla mnie to jest piękne. Nie jeden starszy człowiek, nie zachował by się tak dojrzale jak Oskar. Podziwiam go. Sama zapewne bym się załamała stawiając się w takiej sytuacji.


     „Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go pierwszy raz”           Teraz na pewno zadajecie sobie pytanie: Kim jest pani Róża ? Ha… można by było powiedzieć że to staruszka pełna wytrwałości, miłości i po prostu bardzo bardzo szczera. Nie bojąca się prawdy. Umiejąca coś wytłumaczyć, nie tak jak rodzice Oskara. Przychodzi do bohatera jako wolontariuszka. Opowiada mu o różnych sytuacjach życiowych, inaczej zastępuje mu rodziców, którzy tak naprawdę boją się spojrzeć mu prosto w oczy. Jest niezastąpiona. Każdy by chciał mieć taką ciocię.


A ja myślę, ciociu, że dla życia nie ma innego rozwiązania niż żyć”

            Książka jest taka prawdziwa, taka życiowa, że aż zaciąga do czytania. Ja przeczytałam ją w jeden wieczór. Płacząc. Oczywiście nie dlatego że była straszna. Płakałam ze współczuciem. Pamiętajcie że on miał tylko 10 lat. Zapamiętam tą książę. NA ZAWSZE. Dowiedziałam się jak jest to żyć w takim strachu, jednocześnie ciesząc się każdą chwilą. Jakie życie jest trudne i nieokiełznane. Powiem tylko tyle : PIĘKNA KSIĄŻKA

          Jeśli chcecie się dowiedzieć jak potoczą się losy chłopca przeczytajcie książkę pod tytułem „Oskar i Pani Róża” Erica Emmanuela Schmitta


         Po przeczytaniu recenzji zadajcie sobie pytanie: Co byście zrobili na miejscu tego chłopca? Podziwiacie go ? Odpowiedzi zostawcie w komentarzach, a ja na pewno je zobaczę i odpowiem :)    Każdy komentarz jest dla mnie ważny. Każda osoba jest dla mnie jak skarb który zbieram w moim skarbcu inaczej zwanym serduszkiem. Miłego dnia !